leczenie. Ważne jest aby pamiętać o badaniach. Osoby, które są w średnim czy starszym wieku zdecydowanie muszą pamiętać o wizycie o kardiologa. Jest to niezbędne, bo serce jest jednym z najważniejszych z organów człowieka. Jego zaburzone działanie sprawi, że organizm będzie gorzej funkcjonował. Wiec, gdy czujemy, że coś złego się dzieje, nie wolno lekceważyć najmniejszych objawów. Lekceważenie pierwszych symptomów, może doprowadzić nawet do zawału serca a co dalej za tym idzie w najgorszym wypadku nawet śmierć. Chociażby dlatego warto namawiać starsze osoby aby wykonywały regularnie u lekarza badanie ekg. Może to uratować nawet życie.
W dzisiejszych czasach medycyna jest na bardzo wysokim poziomie, dlatego strach przed badaniami jest bezpodstawny. Niestety większość ludzi nie dba o swoje zdrowie. Lekceważą pierwsze objawy a potem może być już za późno. Najczęstszą wymówką jest " nie mam czasu pójść do lekarza" albo " samo minie". A co jednak, gdy nie minie? Warto mieć na uwadze swoje zdrowie, bo mamy je tylko jedno. Doceniajmy je. Badać powinny się również młody osoby. To, że jesteśmy młodzi i piękni nie oznacza, że jesteśmy całkowicie zdrowi. Jak już wyżej była mowa, wczesna diagnoza, może uratować zdrowie. Dlatego niech dbanie o zdrowie wejdzie nam w nawyk. Niech będzie to coś codziennego a nie przymusem, kiedy już źle się czujemy, bo wtedy może być już za późno.
Najgroźniejsza jest choroba wieńcowa i nadciśnienie
EKG czyli elektrokardiografia to badanie które jest wykonywane w celu oceny pracy serca i wykrywania jej zaburzeń. Jest to badanie bezbolesne i bezinwazyjne.
Powinniśmy je wykonać, w przypadku gdy zauważymy u siebie objawy takie jak: ból w klatce piersiowej, duszności, zawroty głowy, nadciśnienie tętnicze, omdlenia, utratę przytomności, kołatanie serca, zasłabnięcie, zawroty głowy.
Medycyna nie określa jednoznacznie wieku w którym takie badanie należałoby wykonać. Tutaj działamy bardziej objawowo. Badanie ekg może być wykonane podczas rutynowej wizyty u lekarza.
Wynik badania interpretuje doświadczony lekarz - kardiolog, który z zapisu elektrokardiogramu może odczytać wiele cennych informacji na temat funkcjonowania i pracy serca.
Do wykonania badania EKG nie jest konieczne specjalne przygotowywanie. Jeśli pacjent przyjmuje leki, przed wykonaniem badania powinien o tym poinformować lekarza.
Wynik ocenia się na podstawie krzywej EKG która nakreśla się na wydruku - przedstawia cykl pracy serca czyli dopływ krwi do przedsionków, skurcz komór i odpływ krwi.
EKG jest podstawowym badaniem w diagnostyce chorób serca. Polska to kraj, w którym choroby serca są przyczyną wielu zgonów. Najgroźniejsza jest choroba wieńcowa i nadciśnienie lecz niebezpieczne są również zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia.
Progres w rozwoju medycyny ma wpływ na to, że jesteśmy w stanie stwierdzić u kogo istnieje większe ryzyko wystąpienia chorób serca. Istnieją czynniki zwiększające ryzyko zachorowania: palenie tytoniu, otyłość, brak ruchu, siedzący tryb życia, życie w stresie, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu.
Może ona posłużyć ocenie ogólnego stanu
Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią najczęstszą przyczyną zgonów na świecie i mając te ponurą statystykę na uwadze, warto się badać nawet wtedy, gdy nic nie boli. Jednym z podstawowych zabiegów diagnostycznych, które pozwala wykryć chorobę serca, jest EKG.
Żeby zdążyć przed chorobą, szczególnie wtedy, gdy rozwija się bezobjawowo, wystarczy 10 -15 minut na kozetce w gabinecie lekarskim. Badanie EKG jest całkowicie bezbolesne, bezinwazyjne, bezpieczne i powszechnie dostępne. Przy jego pomocy diagnozuje się zarówno niemowlaki, jak i stulatków.
Elektrokardiografia (EKG) polega na rejestracji czynności mięśnia sercowego. Może ona posłużyć ocenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta, często jednakże przy jej pomocy medycyna ratuje życie człowieka. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, takich jak ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, zasłabnięcie, chwilowa utrata przytomności, dojmujące uczucie lęku połączone z nadmierną potliwością należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, a ten z pewnością skieruje nas na EKG.
Podstawowe badanie EKG trwa krótko, jednakże w przypadku wątpliwości kardiolog może zlecić Holter EKG, popularnie holter. Urządzenie to będzie miało za zadanie monitorować pracę serca sposób ciągły przez całą dobę w celu późniejszej szczegółowej analizy. Rejestrator przymocowany do ciała pacjenta ma niewielkie rozmiary i nie zakłóca normalnych czynności życiowych.
Interpretacją EKG może zająć się specjalista kardiolog czy też lekarz medycyny, ale w sytuacji zagrożenia życia dużą biegłością wykazują się też ratownicy medyczni.